Dne 16. dubna 2025 se v Praze uskutečnilo společné jednání nositelských měst ITI. Mezi řešenými tématy rezonovala především otázka posílení spolupráce mezi městy a zajištění koordinovaného přístupu v souvislosti s budoucími strategickými investicemi.
Aktuálně již probíhají vyjednávání o podobě programového období EU fondů po roce 2027, které s sebou přinesou řadu změn, např. zacílení strategických investic. Na úrovni EU rezonují témata zaměřená především na posílení bezpečnosti, konkurenceschopnosti, dekarbonizaci a schopnost inovovat a to jak s ohledem na kritické zhodnocení ekonomického růstu a potenciálu EU, tak i na bezpečnostní otázky EU.
I na úrovni České republiky se řeší řada nezodpovězených otázek a rizik: méně financí v tradičně podporovaných oblastech, systém přerozdělování financí a tlak na posílení metropolitní spolupráce pro zajištění širší podpory území apod.
Jsou to právě největší města, která budou mít nadále významnou roli v zabezpečení klíčové infrastruktury, služeb a ekonomiky s ohledem na nová pracovní místa, akceleraci perspektivních i nových odvětví. Drtivá většina obyvatel žije a pracuje v největších městech, proto je důležité i nadále města postavit do čela ekonomické a bezpečnostní strategie a zajistit k tomu adekvátní finanční prostředky z národních i evropských zdrojů. Na města není možné dívat se pouze skrze administrativní hranice. Největší města svým vlivem a dopady tyto hranice překračují, proto spolupracují s obcemi ve svém přirozeném zázemí na úrovni metropolitních oblastí a aglomerací (MO/A). Vyžadovaná je dostatečná a kvalitní obslužnost centra a širšího území, aktuálně však s ohledem na rostoucí tlak na zajišťování řady služeb, rozšiřování přenesené působnosti a delegování odpovědnosti na města stran pokrytí většiny socioekonomických aspektů života, role velkých měst roste o to více.
I proto se města shodují na nutnosti posílení spolupráce, v oblastech plánování důležitých investic, společného postupu při čerpání finančních prostředků z významných programů, prioritizace na perspektivní a pro občany a podnikatele důležité odvětví, a nutnosti posílení partnerství mezi městy, obcemi a dalšími partnery.
Metropolitní oblasti a aglomerace prosazují silnou evropskou regionální politiku, pokračování v kurzu podpory z EU fondů s dílčími modifikacemi a inovacemi vycházejícími ze získaných zkušeností v rámci integrovaných teritoriálních investic a novými výzvami EU, na které města umí a jsou připravena reagovat.
Zástupci všech velkých měst se na setkání shodli, že metropolitní oblasti a aglomerace mají i řadu specifických problémů, které nejsou systematicky nikým řešeny. Utvrdila se také, že společně úsilí a koordinace postupu muže posílit hlas metropolitních oblastí a aglomeraci a zajistí vyváženost zájmu napříč všemi partnery v území i na národní a evropské úrovni.